Basen- alternatywa dla zimowego smogu?

W Polsce i na świecie trwa obecnie swojego rodzaju moda na bieganie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez przebiegnięcia chociaż by kliku kilometrów dziennie. Robią to z wielu powodów, jednak z pewnością kluczowym jest zdrowie i lepsze samopoczucie.

Basen – pływanie, aqua aerobik.

Należy jednak pamiętać ze bieganie w dużych miastach w okresie grzewczym kiedy występuje zjawisko tzn. smogu, zdrowe wcale nie jest. Warto wziąć pod uwagę bardzo korzystną alternatywę- basen. Pływanie jest bardzo dobrym zamiennikiem treningu biegowego. Pozwala on na utrzymanie wydolności a nawet poprawę kondycji biegacza. Podczas pływania pracują wszystkie mięśnie człowieka, a nie są nadwyrężane stawy. Często taka forma sportu jest polecana przez lekarzy w schorzeniach kręgosłupa czy stawów właśnie.

Korzyści z regularnego pływania:

– jest bardzo dobre na odchudzanie, możemy spalić ponad 500 kalorii
– według badań człowiek jest odporniejszy na infekcje szczególnie w okresie zimowym
– aktywność w wodzie: pływanie, aqua aerobik  nie obciąża stawów, dzięki czemu nie ma ryzyka ich naruszenia;
– angażuje praktycznie wszystkie nasze mięśnie, dzięki czemu kształtuje sylwetkę i wzmacnia całe ciało
– pływając można się zrelaksować, zapomnieć o trudnościach dnia codziennego;
– zwiększa pojemność płuc zwiększając wydolność
– koryguje i zapobiega wadą postawy;
– jest świetną rozrywką i odskocznią dla dzieci, ale i dla dorosłych też.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa na basenie i stasowaniu się do regulaminów i zaleceń ratowników. Nic nie jest ważniejszego od własnego zdrowia i życia. Jeśli nie potrafimy pływać nie korzystajmy z pełnowymiarowego basenu. Na każdym basenie działają szkoły i akademie pływania które w fachowy sposób nauczą nas pływać. Możemy zapisać się na lekcje indywidualne pływania albo grupowe. Obie formy mają swoje plusy i minusy. Szkoła pływania powinna zatrudniać wykwalifikowaną kadrę instruktorów – sprawdźmy to przed wpłaceniem pieniędzy 😉

Basen z sauną.

Kryte pływalnie bardzo często mają w swojej ofercie sauny. Co również jest doskonałym sposobem na utrzymanie zdrowia, podczas pobytu w saunie pozbywamy się toksyn z naszego organizmu. Pogoda w naszym kraju jest różnorodna, szczególnie w okresie zimowym daje nam moc negatywnych wrażeń.  Niskie temperatury, krótkie dni, brak słońca, niedobór witamin intensywna praca sprawiają, że jesteśmy przemęczeni, tracimy odporność i łapiemy infekcje. Nasza skóra traci elastyczność, staje się blada i chropowata. Właśnie na te wymienione dolegliwości jest jednak sposób – sauna. Podczas przebywania w saunie nasze pory rozszerzają się, a nasze ciało zaczyna się pocić. Po sesji w saunie skóra jest czyszczona, gładsza i jędrniejsza. Sauna zalecana jest również sportowcom ponieważ zapobiega zakwaszeniu mięśni co przy intensywnym treningu jest nie zwykle ważne.

Written by

Redaktor serwisu - pasjonatka wizażu, estetyki i ładu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.