Basen- alternatywa dla zimowego smogu?

W Polsce i na świecie trwa obecnie swojego rodzaju moda na bieganie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez przebiegnięcia chociaż by kliku kilometrów dziennie. Robią to z wielu powodów, jednak z pewnością kluczowym jest zdrowie i lepsze samopoczucie.

Basen – pływanie, aqua aerobik.

Należy jednak pamiętać ze bieganie w dużych miastach w okresie grzewczym kiedy występuje zjawisko tzn. smogu, zdrowe wcale nie jest. Warto wziąć pod uwagę bardzo korzystną alternatywę- basen. Pływanie jest bardzo dobrym zamiennikiem treningu biegowego. Pozwala on na utrzymanie wydolności a nawet poprawę kondycji biegacza. Podczas pływania pracują wszystkie mięśnie człowieka, a nie są nadwyrężane stawy. Często taka forma sportu jest polecana przez lekarzy w schorzeniach kręgosłupa czy stawów właśnie.

Korzyści z regularnego pływania:

– jest bardzo dobre na odchudzanie, możemy spalić ponad 500 kalorii
– według badań człowiek jest odporniejszy na infekcje szczególnie w okresie zimowym
– aktywność w wodzie: pływanie, aqua aerobik  nie obciąża stawów, dzięki czemu nie ma ryzyka ich naruszenia;
– angażuje praktycznie wszystkie nasze mięśnie, dzięki czemu kształtuje sylwetkę i wzmacnia całe ciało
– pływając można się zrelaksować, zapomnieć o trudnościach dnia codziennego;
– zwiększa pojemność płuc zwiększając wydolność
– koryguje i zapobiega wadą postawy;
– jest świetną rozrywką i odskocznią dla dzieci, ale i dla dorosłych też.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa na basenie i stasowaniu się do regulaminów i zaleceń ratowników. Nic nie jest ważniejszego od własnego zdrowia i życia. Jeśli nie potrafimy pływać nie korzystajmy z pełnowymiarowego basenu. Na każdym basenie działają szkoły i akademie pływania które w fachowy sposób nauczą nas pływać. Możemy zapisać się na lekcje indywidualne pływania albo grupowe. Obie formy mają swoje plusy i minusy. Szkoła pływania powinna zatrudniać wykwalifikowaną kadrę instruktorów – sprawdźmy to przed wpłaceniem pieniędzy 😉

Basen z sauną.

Kryte pływalnie bardzo często mają w swojej ofercie sauny. Co również jest doskonałym sposobem na utrzymanie zdrowia, podczas pobytu w saunie pozbywamy się toksyn z naszego organizmu. Pogoda w naszym kraju jest różnorodna, szczególnie w okresie zimowym daje nam moc negatywnych wrażeń.  Niskie temperatury, krótkie dni, brak słońca, niedobór witamin intensywna praca sprawiają, że jesteśmy przemęczeni, tracimy odporność i łapiemy infekcje. Nasza skóra traci elastyczność, staje się blada i chropowata. Właśnie na te wymienione dolegliwości jest jednak sposób – sauna. Podczas przebywania w saunie nasze pory rozszerzają się, a nasze ciało zaczyna się pocić. Po sesji w saunie skóra jest czyszczona, gładsza i jędrniejsza. Sauna zalecana jest również sportowcom ponieważ zapobiega zakwaszeniu mięśni co przy intensywnym treningu jest nie zwykle ważne.

Written by

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam libero diam, elementum eget porttitor at, tincidunt at nulla.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.