Cera naczynkowa – pielęgnacja wrażliwej skóry

Cera naczynkowa to problem dotykający coraz szerszej grupy osób.

Delikatna, wrażliwa skłonna do rumieńców skóra jest problemem kosmetycznym, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku różowatego. Odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej połączona z dietą wsparta zabiegami w gabinecie kosmetycznym wpłynie korzystnie na poprawę stanu skóry oraz wyciszy i zmniejszy, istniejące już zaczerwienia, i podrażnienia.

Rozszerzone naczynka mogą pojawić się na każdej skórze, jednak najbardziej narażona na te niepożądane zmiany jest skóra sucha, która jest cienka i wrażliwa na różnego rodzaju czynniki negatywne wywołujące teleangiektazje. Widoczne na skórze rozszerzone naczynka włosowate z wyglądu przypominają cieniutkie niteczki – naczynka rozszerzają się pod wpływem różnych bodźców np. gorącej herbaty, gwałtownej zmiany temperatury słońca itp. i na twarzy pojawia się okresowy rumieniec, który z czasem może zostać utrwalony.

Zaczerwienia, pojawiają się często na policzkach w okolicach brody i nosa – gwałtownie rozszerzone naczynka mogą powodować uczucie mrowienia, pieczenia i rozgrzania skóry. Skóra naczynkowa jest delikatna, cienka i wrażliwa nieodpowiednio pielęgnowana może stać się nadwrażliwa i reagować alergicznie na czynniki zewnętrzne m. in. na:

• Chlorowaną wodę – chlorowana i twarda woda powoduje podrażnienie i zaczerwienienie twarzy.
• Warunki atmosferyczne – słońce, mróz, wiatr często przyczyniają, się do pogorszenia kondycji skóry powodując, jej przesuszenie i podrażnienie.
• Saunę, solarium – podrażniają i wysuszają skórę oraz przyczyniają się do powstawania teleangiektazji.
• Ostre i gorące potrawy, pikantne przyprawy, alkohol – mają negatywny wpływ na kondycje skóry.
• Leki, maści oraz antykoncepcja hormonalna – często są odpowiedzialne za zły stan skóry, powodując jej nadwrażliwość i przesuszenie.

Przyczyną pojawiania się teleangiektazji i pogorszenia stanu skóry mogą być też czynniki wewnętrzne:

• zaburzenia hormonalne – menopauza, ciąża;
• choroby układu pokarmowego, zaburzona praca wątroby, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy;
• czynniki genetyczne,
• stres, przemęczenie.

Cera naczynkowa powinna być traktowana jako cera wrażliwa i odpowiednio pielęgnowana – delikatny demakijaż wykonywany odpowiednimi produktami przeznaczonymi do cery wrażliwej (mleczko, tonik, płyn micelarny) oraz krem nawilżający i łagodzący to produkty, które powinny być stosowane na co dzień. Cera naczynkowa ulega często podrażnieniom i powinna być zabezpieczana przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi – mróz, wiatr, promienie UV podrażniają i wysuszają skórę i przyczyniają się do rozszerzania naczynek.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry naczynkowej powinny być bogate w substancje łagodzące, nawilżające i wzmacniające kruche naczynka. Algi morskie, nagietek, kasztanowiec zwyczajny, związki krzemu oraz witaminy C, K to substancje, które nawilżą i złagodzą podrażnienia oraz uszczelnią i wzmocnią naczynka krwionośne. Cera naczynkowa nie toleruje preparatów z alkoholem, kwasami owocowymi oraz środków myjących o silnym działaniu.

Pielęgnacja skóry naczynkowej powinna być połączona z dietą, która ma duży wpływ na kondycję i wygląd skóry. Świeże warzywa i owoce, soki i odpowiednie nawodnienie skóry wpłyną korzystnie na stan skóry. Rezygnacja z używek (alkoholu, papierosów) oraz żywności wysoko przetworzonej na rzecz zdrowej i zbilansowanej diety wzmocni skórę od środka i poprawi jej elastyczność. Nawilżona i bardziej elastyczna skóra jest bardziej odporna na czynniki wywołujące podrażnienia i zaczerwienia, odpowiednio pielęgnowana i chroniona pozostanie dłużej zdrowa i gładka.

Written by

Redaktor serwisu - pasjonatka wizażu, estetyki i ładu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.