Jak sobie radzić z łamliwymi i rozdwajającymi się paznokciami?

Kruche i łamliwe paznokcie są problemem, z jakim boryka się tysiące kobiet. Warto zatem zastanowić się zarówno nad jego przyczynami, jak i nad sposobami radzenia sobie z nim.

Dlaczego paznokcie stają się kruche i łamliwe?

Piękne i zadbane paznokcie to duma każdej kobiety. Potwierdzają dobre zdrowie ich właścicielki, a jednocześnie stanowią najlepszy dowód na to, że wie ona, jak się o nie troszczyć. Niestety, wiele pań nie może pochwalić się paznokciami jak ze snu i to nawet pomimo starań, aby ich wygląd nie budził zastrzeżeń. Paznokcie nie tylko łamią się, ale i rozdwajają, a w związku z tym trudno stworzyć idealny manicure i zachwycać nimi otoczenie.

Jakie są przyczyny rozdwajających się paznokci?

Trudno o wskazanie jednej tylko przyczyny problemów z paznokciami, lekarze są bowiem w stanie wskazać przynajmniej kilka źródeł ich łamliwości i rozdwajania się. Na pierwszy plan wysuwa się wiek kobiet. Im są one starsze, tym ich organizmom jest trudniej zagwarantować idealny stan paznokci. Często jednak mówimy w tym kontekście o zmartwieniu młodych kobiet. W tym przypadku winny może być niedobór wapnia oraz nadużywanie chemikaliów.

Jak się pozbyć problemów z paznokciami?

Jeśli mamy wrażenie, że z łamliwymi i rozdwajającymi się paznokciami zmagamy się od niedawna, możemy przetestować jeden z tak zwanych domowych sposobów walki z tym problemem. Nasze babki z powodzeniem aplikowały na paznokcie oleje roślinne w celu ich wzmocnienia, znakomite efekty przynosi przy tym już od lat częste nawilżanie nie tylko paznokci, ale i całych dłoni oraz nakładanie na paznokcie masła klarowanego.

Jeśli metody stosowane przez nasze starsze krewne będą zawodziły, zawsze możemy skorzystać z pomocy bardziej zaawansowanych środków. Tu znakomitym rozwiązaniem mogą okazać się zarówno kosmetyki pielęgnacyjne, które można kupić w drogerii, jak i te, które poleca lekarz dermatolog. Jeśli nasze paznokcie są łamliwe i rozdwajają się, starajmy się unikać kosmetyków z acetonem. Substancja ta często powołuje intensyfikację niepożądanych objawów.
Odpowiednie kosmetyki nie są jednak w stanie rozwiązać wszystkich naszych problemów, nie powinniśmy więc zapominać o znaczeniu, jakie ma odpowiednia pielęgnacja. Paznokcie powinny być więc obcinane na krótko, a eliminacja skórek – odbywać się jak najrzadziej.

Łamliwe paznokcie, a dieta

Walka o dobry stan paznokci musi uwzględniać nie tylko ich właściwą pielęgnację. Okazuje się, że wcale nie mniej istotne jest to, co jemy. Nasza dieta powinna składać się z produktów bogatych w witaminy B oraz E, nie zaszkodzi przy tym, jeśli wprowadzimy do niej żelatynę. Nie warto stronić nie tylko od olei roślinnych i orzechów, ale również od mięsa i roślin strączkowych, mile widziane są przy tym również galaretki i… dżemy.

Jeśli pomimo naszych wysiłków stan paznokci się nie poprawia, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Nie warto od niej stronić, możemy mieć bowiem do czynienia z wysyłanym przez organizm sygnałem świadczącym o poważniejszym problemie.

Written by

Redaktor serwisu - pasjonatka wizażu, estetyki i ładu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.