Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe przyzwyczajenia żywieniowe

Wraz z trybem życia powinna zmienić się nasza dieta. Dzięki elektryczności i zdobyczą techniki codzienne obowiązki jak i praca wymagają mniejszych odkładów energii a co za tym idzie mniejszej ilości przyjmowanych kalorii. Aby zachować zdrowie nie wystarczy tylko nie być chorym ale również odpowiednio się odżywiać. Dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składnikach odżywczych jednocześnie nie przeholowując w drugą stronę i nie przedobrzyć. Oto kilka przyzwyczajeń żywieniowych które wyjdą ci tylko na zdrowie!

Zielonym do góry

Do jedzenia warzyw i owoców namawiają wszyscy i wszędzie. Niestety owoce w dużej ilości mogą okazać się zgubne. Sprzedawane w sklepach są gatunki zmodyfikowane tak aby były dużo słodsze niż te występujące w naturze. Zapewnia to większy popyt u ludzi z podniebieniami przyzwyczajonymi do wysoko słodzonych produktów. Dlatego lepiej większą wagę przywiązywać do jedzenia warzyw. Przemycać je do codziennej diety w postaci pomidora i sałaty do kanapki lub surówki do obiadu. A przekąskę słodką lub słoną zamienić na coś do pochrapania jak np. ogórka czy kalarepę.

Śniadanie to podstawa

Banał. Wiadomo. Ale za to jaki ważny! W ten sposób dostarczamy organizmowi energii na cały poranek i nie zmuszamy do magazynowania tłuszczu na „chude godziny”. Dostarczając sporadycznie dużą ilość kalorii organizm łapie co może i magazynuje gdzie się da aby przetrwać. Dostarczając małe ilości ale często oduczamy się magazynowania. Do tego warto postawić na różnorodność.

Im prościej tym lepiej

Staraj się kupować i jeść produkty jak najmniej przetworzone. A jeśli już kupujesz gotowe produkty zwróć uwagę na ich skład aby był jak najprostszy i jak najkrótszy. Im dłuższa liczba składników tym więcej soli, cukru, tłuszczu i konserwantów pod różnymi nazwami.

Pij

Nie, nie chodzi tu o napoje alkoholowe ale o zwykłą nadzwyczajną wodę. Jeśli uda Ci się pić 1, 5 litra czystej wody dziennie przy średnio aktywnym trybie życia- to już będzie sukces. Nawadnianie jest bardzo ważne nie tylko dla układu trawiennego i moczowego. Duże ilości wody wypłukują z organizmu też to, co przy jej braku wyrzucane zostanie przez skórę.

Ograniczenie soli i cukru

To, że nie słodzisz herbaty i nie jesz czekolady nie oznacza, że nie spożywasz cukru. 4 gramy to jedna łyżeczka. A teraz idź do lodówki, wyciągnij cokolwiek i sprawdź ile łyżeczek cukru już spożyłeś. Przy niektórych produktach można się mocno zdziwić. To samo dotyczy soli. Składy na opakowaniach podawane są w kolejności od tego czego jest najwięcej. Najczęściej na pierwszym miejscu jest woda ale potem na bardzo wysokim miejscu jest zazwyczaj sól albo cukier. A najgorzej jeśli obie te substancje są obok siebie. Połączenie soli i cukru zaburza nasze łaknienie i powoduje, że chcemy zjeść więcej. A czy sprzedawców interesuje czy będziesz zdrowy? Nie. Masz kupić zjeść i kupić więcej. Nieważne, że twój organizm nie potrzebuje aż tyle. Zdrowa dieta może być nie tylko ulgą dla twojego zdrowia ale również portfela.

Written by

Redaktor serwisu - pasjonatka wizażu, estetyki i ładu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.