Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe przyzwyczajenia żywieniowe

Wraz z trybem życia powinna zmienić się nasza dieta. Dzięki elektryczności i zdobyczą techniki codzienne obowiązki jak i praca wymagają mniejszych odkładów energii a co za tym idzie mniejszej ilości przyjmowanych kalorii. Aby zachować zdrowie nie wystarczy tylko nie być chorym ale również odpowiednio się odżywiać. Dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składnikach odżywczych jednocześnie nie przeholowując w drugą stronę i nie przedobrzyć. Oto kilka przyzwyczajeń żywieniowych które wyjdą ci tylko na zdrowie!

Zielonym do góry

Do jedzenia warzyw i owoców namawiają wszyscy i wszędzie. Niestety owoce w dużej ilości mogą okazać się zgubne. Sprzedawane w sklepach są gatunki zmodyfikowane tak aby były dużo słodsze niż te występujące w naturze. Zapewnia to większy popyt u ludzi z podniebieniami przyzwyczajonymi do wysoko słodzonych produktów. Dlatego lepiej większą wagę przywiązywać do jedzenia warzyw. Przemycać je do codziennej diety w postaci pomidora i sałaty do kanapki lub surówki do obiadu. A przekąskę słodką lub słoną zamienić na coś do pochrapania jak np. ogórka czy kalarepę.

Śniadanie to podstawa

Banał. Wiadomo. Ale za to jaki ważny! W ten sposób dostarczamy organizmowi energii na cały poranek i nie zmuszamy do magazynowania tłuszczu na „chude godziny”. Dostarczając sporadycznie dużą ilość kalorii organizm łapie co może i magazynuje gdzie się da aby przetrwać. Dostarczając małe ilości ale często oduczamy się magazynowania. Do tego warto postawić na różnorodność.

Im prościej tym lepiej

Staraj się kupować i jeść produkty jak najmniej przetworzone. A jeśli już kupujesz gotowe produkty zwróć uwagę na ich skład aby był jak najprostszy i jak najkrótszy. Im dłuższa liczba składników tym więcej soli, cukru, tłuszczu i konserwantów pod różnymi nazwami.

Pij

Nie, nie chodzi tu o napoje alkoholowe ale o zwykłą nadzwyczajną wodę. Jeśli uda Ci się pić 1, 5 litra czystej wody dziennie przy średnio aktywnym trybie życia- to już będzie sukces. Nawadnianie jest bardzo ważne nie tylko dla układu trawiennego i moczowego. Duże ilości wody wypłukują z organizmu też to, co przy jej braku wyrzucane zostanie przez skórę.

Ograniczenie soli i cukru

To, że nie słodzisz herbaty i nie jesz czekolady nie oznacza, że nie spożywasz cukru. 4 gramy to jedna łyżeczka. A teraz idź do lodówki, wyciągnij cokolwiek i sprawdź ile łyżeczek cukru już spożyłeś. Przy niektórych produktach można się mocno zdziwić. To samo dotyczy soli. Składy na opakowaniach podawane są w kolejności od tego czego jest najwięcej. Najczęściej na pierwszym miejscu jest woda ale potem na bardzo wysokim miejscu jest zazwyczaj sól albo cukier. A najgorzej jeśli obie te substancje są obok siebie. Połączenie soli i cukru zaburza nasze łaknienie i powoduje, że chcemy zjeść więcej. A czy sprzedawców interesuje czy będziesz zdrowy? Nie. Masz kupić zjeść i kupić więcej. Nieważne, że twój organizm nie potrzebuje aż tyle. Zdrowa dieta może być nie tylko ulgą dla twojego zdrowia ale również portfela.

Written by

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam libero diam, elementum eget porttitor at, tincidunt at nulla.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.