Twoje ciało to Twoja świątynia

Skłonność do zaniedbywania przez człowieka własnego ciała nie jest jakimś rzadkim zjawiskiem. Szczerze powiedziawszy, występuje dość często. Praktycznie każdy wie, jakie mogą być skutki ignorowania jego potrzeb – czyli ciała. A jednak tak wiele osób to robi i następnie cierpi. Dlaczego jednak nie zrobić czegoś innego? Np. w końcu zadbać o siebie?

Ludzie potrafią z premedytacją rujnować sobie zdrowie, kondycję i ciało. Działają ze szkodą dla samych siebie. Jednak każdy ma jedno ciało i – że tak można się wyrazić – jest to jedyne miejsce, w którym się zamieszkuje. Każda więc próba „zamachu” na własne zdrowie, samopoczucie i kondycję to czyste samobójstwo. Przeszło Ci to kiedyś przez myśl? Zdarzyło Ci się kiedykolwiek zrobić coś, co zaszkodziło Twojemu ciału i zdrowiu? Z pewnością tak. Każdemu się to przytrafiło. Jednak warto uzmysłowić sobie, jak poważny jest to błąd i zaniedbanie.

No dobrze, przejdźmy więc do rzeczy. Nie chodzi teraz o moralizowanie Cię na temat tego, co powinieneś robić, co jeść, jak ćwiczyć itd., żeby utrzymać własne ciało w świetnej kondycji i zdrowiu. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na jeden bardzo ważny szczegół. Nie ma dwóch takich samych osób na świecie. Jeden człowiek różni się, i to diametralnie, od drugiego. Tak więc to, co dla jednego okaże się dobre, dla drugiego już takie być nie musi. U jednych sprawdzi się taka, a nie inna dieta oraz sposób ćwiczenia, a u drugich nie. Dobieranie sobie przeróżnego rodzaju diet, ćwiczeń, stylu życia itp. zależy więc od indywidualnych preferencji człowieka i każdy zainteresowany utrzymaniem ciała w dobrym zdrowi i stanie powinien zasięgnąć fachowych opinii i porad u specjalistów – na pewno nie należy ich szukać u tzw. samozwańczych ekspertów. Poza tym każdy także wie, co działa szkodliwie na zdrowie i ciało. To tyle w tej kwestii. Artykuł ten ma raczej na celu ogólne zwrócenie uwagi na istotną kwestię, jaką jest ciało.

W zdrowym ciele zdrowy duch – jak się mawia.

Nie są to czcze słowa, albowiem im w lepszym stanie jest ciało tym wewnętrznie człowiek też się lepiej czuje. Na pewno bardziej komfortowo i jest mu wygodnie we własnej „skórze”. Dlaczego warto tak bardzo zadbać o ciało?

Jako istoty ludzkie jesteśmy bardzo złożeni. Można jednak powiedzieć, iż to dzięki naszym ciałom możemy działać w świecie fizycznym. Np. umysł to bardzo piękne i potężne narzędzie niezbędne do kreowania tego, co wspaniałe, jednak potrzebuje on ciała po to, żeby urzeczywistnić to, co występowało wcześniej jedynie w sferze mentalnej, w wyobraźni. Gwoli ścisłości, jeśli chodzi o umysł, to w kontekście tego tekstu nie jest mowa o mózgu człowieka tylko o czymś bardziej nieuchwytnym, nieposiadającym fizycznej formy. Wracając do tematu. Umysł kreuje, ciało wykonuje. Niespodzianką nie powinno być zatem to, że im bardziej człowiek dba o siebie i swoje ciało, tym lepiej jest w stanie funkcjonować, ma więcej energii, witalności i jest po prostu bardziej efektywny i… szczęśliwy. Przekłada się to na jakość wszystkiego, co robi, jak i na jego życie.

Wyobraź sobie teraz dla odmiany kogoś, kto się zaniedbuje. Prawda jest taka, że im bardziej przemęczony jest człowiek, tym bardziej wszystko cierpi dookoła niego – łącznie oczywiście z nim samym. Zdarza się, i to nierzadko, że ludzie mówią coś takiego na temat swojego ciała, zdrowia i życia: „nie przejmuję się tym, na coś przecież trzeba umrzeć”, „nie zamierzam długo żyć”, „mam to gdzieś, nie dbam o to” itd. Czy warto jednak brać z nich przykład, jak i z tego, co mówią? Chyba lepiej pomyśleć o tym, co zrobić, żeby utrzymać się jak najdłużej w świetnej kondycji i samopoczuciu, prawda?

Nigdy nie ignoruj swojego ciała i jego potrzeb. Ono też je ma. Zatem słuchaj go, nigdy nie ignoruj. Pamiętaj, że swojego ciała nie możesz zamienić na inne. Masz je jedno, więc okaż mu należyty szacunek. Kiedy to zrobisz, to będzie Ci ono służyło długo i z miłością. Żeby tak się jednak stało, najpierw Ty musisz je pokochać i dać mu to, czego ono potrzebuje. Jeśli wiesz, że np. jakieś używki Ci nie służą, odstaw je. Jeśli natomiast zdajesz sobie sprawę, iż jakiś rodzaj niezdrowej żywności powoduje również opłakane rezultaty, zrób to samo. Zostaw to, co Ci szkodzi. Nie miej żalu o to, że z tego zrezygnowałeś. To na pewno nie jest tego warte. Zrozumiesz to – albo już wiesz – że nic nie zastąpi bycia osobą energetyczną, witalną, z dużym zapasem entuzjazmu i siły do działania. Tylko w ten sposób przysłużysz się najlepiej innym i sobie. Dobrze byłoby pomyśleć o tym. I nie tylko pomyśleć, lecz również wprowadzić w czyn. Dla swojego dobra, dla bliskich i ludzi, którzy są częścią Twojego życia. Bądź tym, który daje powody do radości, a nie do zmartwień. I pamiętaj, własne ciało traktuj jak świątynię, albowiem tym ono w rzeczywistości jest.

Written by

Redaktor serwisu - pasjonatka wizażu, estetyki i ładu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.