Witamina A

Witamina A

Ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i wyglądu naszej skóry. Osobom młodym pomaga zapanować nad nawet bardzo silnym, trądzikiem. Preparaty zawierające pochodne witaminy A- retinoidy, są bardzo skutecznymi lekami niosącymi pomoc osobom dotkniętym nie tylko trądzikiem młodzieńczym, ale również trądzikiem różowatym. Mają one zarówno postać tabletek, jak i preparatów stosowanych bezpośrednio na skórę. Są to jednak środki bardzo silnie działające, wydawane jedynie na receptę, które muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarską.
Witamina A pomaga również zwalczać wolne rodniki, wpływa na odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność i gęstość skóry, znacznie opóźniając powstawanie zmarszczek oraz zmniejszając te już istniejące.

Brak witaminy A

Kiedy w naszym organizmie brakuje witaminy A, skóra staje się bardzo sucha i szorstka, nadmiernie się łuszczy, szczególnie na łokciach, kolanach, ramionach i udach. Z kolei na twarzy pojawia się trądzik, często w bardzo ciężkich postaciach. Na niedoborze tej witaminy cierpią również paznokcie, które stają się słabe i mają tendencję do rozdwajania się oraz włosy, które nabierają tendencji do puszenia się, robią się suche i bardzo łamliwe. Witamina A odgrywa również ważną rolę w prawidłowym widzeniu, dlatego osoby cierpiące na jej niedobór często skarżą się na pogorszenie wzroku, zwłaszcza po zmroku.

Gdzie występuje witamina A

Witaminę A w tabletkach łatwo jest przedawkować. Nie przyjmuj jej, więc nigdy na własną rękę, tylko zasięgnij porady lekarza. Zdecydowanie bezpieczniejszą jej formą jest beta-karoten, który dopiero w organizmie jest przekształcany w witaminę A.
Witamina A naturalnie występuje w postaci retinolu w wątróbce, żółtkach jaj oraz tranie. Natomiast prowitaminę A, czyli beta-karoten znajdziesz w czerwonych, żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach takich jak marchew czy papryka. Pamiętaj, o tym, że witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, więc potrawy z warzyw i owoców ją zawierających zawsze skrapiaj przed podaniem odrobiną oliwy.

Written by

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam libero diam, elementum eget porttitor at, tincidunt at nulla.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.