Witamina A

Witamina A

Ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i wyglądu naszej skóry. Osobom młodym pomaga zapanować nad nawet bardzo silnym, trądzikiem. Preparaty zawierające pochodne witaminy A- retinoidy, są bardzo skutecznymi lekami niosącymi pomoc osobom dotkniętym nie tylko trądzikiem młodzieńczym, ale również trądzikiem różowatym. Mają one zarówno postać tabletek, jak i preparatów stosowanych bezpośrednio na skórę. Są to jednak środki bardzo silnie działające, wydawane jedynie na receptę, które muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarską.
Witamina A pomaga również zwalczać wolne rodniki, wpływa na odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność i gęstość skóry, znacznie opóźniając powstawanie zmarszczek oraz zmniejszając te już istniejące.

Brak witaminy A

Kiedy w naszym organizmie brakuje witaminy A, skóra staje się bardzo sucha i szorstka, nadmiernie się łuszczy, szczególnie na łokciach, kolanach, ramionach i udach. Z kolei na twarzy pojawia się trądzik, często w bardzo ciężkich postaciach. Na niedoborze tej witaminy cierpią również paznokcie, które stają się słabe i mają tendencję do rozdwajania się oraz włosy, które nabierają tendencji do puszenia się, robią się suche i bardzo łamliwe. Witamina A odgrywa również ważną rolę w prawidłowym widzeniu, dlatego osoby cierpiące na jej niedobór często skarżą się na pogorszenie wzroku, zwłaszcza po zmroku.

Gdzie występuje witamina A

Witaminę A w tabletkach łatwo jest przedawkować. Nie przyjmuj jej, więc nigdy na własną rękę, tylko zasięgnij porady lekarza. Zdecydowanie bezpieczniejszą jej formą jest beta-karoten, który dopiero w organizmie jest przekształcany w witaminę A.
Witamina A naturalnie występuje w postaci retinolu w wątróbce, żółtkach jaj oraz tranie. Natomiast prowitaminę A, czyli beta-karoten znajdziesz w czerwonych, żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach takich jak marchew czy papryka. Pamiętaj, o tym, że witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, więc potrawy z warzyw i owoców ją zawierających zawsze skrapiaj przed podaniem odrobiną oliwy.

Written by

Redaktor serwisu - pasjonatka wizażu, estetyki i ładu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.