Witamina E- jak wpływa na nasz organizm?

Nazywana witaminą młodości, jest jedną z tych substancji, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat witaminy E oraz roli, jaką odgrywa ona w naszym organizmie?

Najważniejsze wiadomości o witaminie E

Witamina E należy to witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, bez których nasz organizm nie jest w stanie jej wchłonąć. Odkryta blisko sto lat temu, jest substancją mająca ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia oraz na pracę naszego organizmu.

Jaką rolę spełnia witamina E?

Witamina E znana jest przede wszystkim jako skuteczny przeciwutleniacz, który w walce z wolnymi rodnikami może osiągać wspaniałe efekty. To dzięki temu stała się witamina E cennym sojusznikiem dla tych osób, które chcą długo cieszyć się młodością. Ponieważ substancja ta może minimalizować straty wyrządzone przez wolne rodniki, staje się ona jednym z najważniejszych składników diety antyrakowej. Dziś wiemy już doskonale, że witamina E może odgrywać istotną rolę w profilaktyce wielu chorób nowotworowych, m. in. raka płuc oraz raka macicy. Witamina E pozwala nam chronić wzrok przed wolnymi rodnikami, jest tez jednym z najważniejszych sojuszników siatkówki oka. Dieta, w której regularnie będą się pojawiały produkty zawierające witaminę E, może też pomóc osobom chorym na cukrzycę oraz tym, którzy borykają się z chorobami serca.

Czym grożą niedobory tej substancji?

Ponieważ witamina E spełnia w naszym organizmie wiele ważnych funkcji, jej niedobory mogą mieć poważne konsekwencje. Wiadomo, że dieta zbyt uboga w ta substancje bardzo źle wpływa na układ nerwowy. Uszkodzenie nerwów, znaczne osłabienie mięśni, nasilające się problemy ze wzrokiem oraz niedokrwistość – oto kolejne problemy, które mogą mieć ścisły związek z niedoborem tej witaminy. Co każdy z nas może zrobić, by uniknąć takich problemów?

Najlepsze źródła witaminy E

By uniknąć problemów związanych z niedoborem witaminy E, powinniśmy w porę włączyć do swej diety takie produkty, jak oleje roślinne, kiełki pszenicy i orzechy. Witaminę E znajdziemy też w pełnoziarnistym pieczywie oraz w płatkach, w takich owocach, jak awokado i brzoskwinie, a także w niektórych warzywach, m. in. w brokułach oraz szparagach. Wszystkie te produkty będą bardzo ważnymi składnikami zdrowej diety, po które powinniśmy sięgać regularnie.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat witaminy E?

Substancja ta ma wszechstronny wpływ na nasze zdrowie, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że jej nadmiar może negatywnie wpływać na proces krzepnięcia krwi. Witamina E, w większych ilościach, może osłabić działanie witaminy K, odpowiedzialnej właśnie za krzepliwość krwi. Warto też pamiętać o związkach między witaminą E a selenem, których połączenie przynosi jeszcze lepsze efekty w walce z wolnymi rodnikami.

Witamina E to substancja, która dla każdego z nas będzie cennym wsparciem. Warto zatem tak układać swe menu, by produkty będące jej dobrym źródłem pojawiały się w niej regularnie.

Written by

Redaktor serwisu - pasjonatka wizażu, estetyki i ładu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.