Yerba mate, czy warto to pić?

Yerba mate to napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Pierwsi zaczęli używać jej Indianie Guarani. Jest to odpowiednik naszej herbaty albo kawy. Yerba mate lub po prostu mate jest szczególnie popularny w krajach Ameryki Południowej. Ostatnio w Europie stał się znów popularny za sprawą Wojciecha Cejrowskiego czy papieża Franciszka.

Herbata jest parzona i pita najczęściej z naczyń zrobionych z owoców tykwy chociaż coraz bardziej popularne jest picie mate po prostu ze zwykłego kubka. Do picia naparu używa się również specjalnej rurki z filtrem, zwanej bombillą. Może być wykonana ze srebra, metalu lub bambusa.
W Ameryce Południowej yerba mate jest niezwykle popularna i ceniona za swoje niezwykłe właściwości. Pije się ją prawie wszędzie, tak jak w Europie kawę, na ulicy, w pracy. W upalne dni przygotowuje się specjalną wersję mate – terre- jest to napar przyrządzany na zimno.

Właściwości i działanie:

Yerba mate przede wszystkim stymuluje umysł, poprawia pamięć i koncentrację, pomaga obniżyć zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości kofeiny, teobrominy i teofiliny. Ponadto jest bogata również w magnez, potas i bardzo duże ilości witamin z grupy B. Poprzez działanie moczopędne pomaga złagodzić objawy stanu napięcia przedmiesiączkowego PMS.

Mate ma również inne doskonałe właściwości:

• Przeciwutleniające, antydetoksacyjne
• Przeciwnowotworowe
• Obniża poziom złego cholesterolu LDL i podnosi poziom dobrego HDL
• Zapobiega miażdżycy
• Wspomaga pracę serca
• Zapobiega otyłości, wspomaga odchudzanie
• Wspomaga trawienie
• Zapobiega cukrzycy, chroni przed powikłaniami cukrzycowymi
• Właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze

Przeciwwskazania i szkodliwość:

Yerba mate, jak każda używka, pita w nadmiarze może także działać na szkodę naszego organizmu. Wysokie dawki kofeiny zawarte w yerba mate mogą działać niekorzystnie na serce tak jak kawa, czyli powodować kołatanie serca i bezsenność. Z tego powodu picie yerby powinny ograniczyć osoby
z nadciśnieniem oraz kobiety w ciąży.

Picie dużych ilości gorącej yerba mate zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku. Najbardziej zagrożone są osoby pijące alkohol i palące papierosy. Gorąca yerba może powodować uszkodzenia błony śluzowej przełyku i przenikanie szkodliwych substancji, na przykład zawartych w dymie tytoniowym. Dlatego zaleca się picie chłodniejszej yerby lub terre. Należy jednak podkreślić, że samo palenie tytoniu bądź picie alkoholu wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na nowotwór niż picie gorącej yerba mate. Należy również dbać o dietę i higienę oraz prowadzić zdrowy tryb życia ponieważ przez cały czas zagrożeni jesteśmy zachorowaniem na nowotwór.

Yerba mate jest więc napojem po który warto sięgnąć i przekonać się jakie naprawdę korzyści niesie dla naszego organizmu. Na pewno ma oryginalny smak. Najczęściej występuje w formie suszu, ale można kupić napar także w saszetkach, które są łagodniejsze w smaku.

Written by

Redaktor serwisu - pasjonatka wizażu, estetyki i ładu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.