Im piękniej wygląda nasza skóra, tym lepiej dla nas. Atrakcyjny wygląd jest przecież kwestią dość istotną dla wielu z nas, choć nie tylko z tego względu utrzymanie skóry w dobrej formie jest kwestią tak ważną. Często zapominamy o tym, że wygląd naszej skóry wiele mówi na temat naszego stanu zdrowia. O czym zatem każdy z nas powinien pamiętać? Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?
Świąd skóry
Jednym z tych symptomów, których nie powinniśmy ignorować, jest świąd skóry. O czym może świadczyć jego pojawienie się? Często w ten właśnie sposób objawiają się alergie, jednak nie tylko one mogą być przyczyną swędzenia skóry. Cukrzyca jest jedną z tych chorób, które negatywnie wpływają na wygląd skóry i stają się jedną z przyczyn świądu. Swędząca skóra może być też problemem związanym z chorobą wątroby lub dróg żółciowych, często też w ten sposób objawiają się choroby tarczycy.
Nadmierna potliwość
Nadmierna potliwość jest problemem kojarzonym zazwyczaj z nieodpowiednią higieną. Musimy jednak pamiętać, że ten problem może być pierwszym symptomem wielu groźnych dla nas chorób. W taki właśnie sposób objawia się nadczynność tarczycy oraz niektóre choroby trzustki, takie symptomy mogą się też pojawiać w przypadku niektórych chorób nowotworowych.
Nadmierna skłonność do powstawania siniaków
Nadmierna skłonność do powstawania siniaków to kolejny problem, który wiąże się i z pogorszeniem wyglądu skóry, i z ogólnym stanem zdrowia. Czasami okazuje się, że rozwiązaniem problemu ze zbyt licznymi siniakami jest zmiana diety, a przede wszystkim uzupełnienie niedoborów witaminy C oraz rutyny. Bywa jednak i tak, że siniaki są objawem choroby nerek lub wątroby. Nadmierna skłonność do powstawania siniaków może się też wiązać z hemofilią lub plamicą alergiczną, a w przypadku kobiet – z fazami cyklu menstruacyjnego.
Żółtaki na powiekach
Żółtawe zgrubienia na powiekach, nazywane popularnie żółtakami, to kolejny problem dermatologiczny, który może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. W większości przypadków sprawcą problemów z żółtakami okazuje się cholesterol, którego złogi na powiekach mogą być sygnałem m. in. cukrzycy i miażdżycy.
Zabarwienia skóry
Te problemy dermatologiczne mogą mieć różne przyczyny. Żółtawy odcień skóry może świadczyć o problemach z trzustką lub o chorej wątrobie, może być też symptomem rozwijającej się żółtaczki. Jeśli przebarwienia skóry mają barwę brązowo-żółtawą, głównym winowajcą mogą się okazać nerki, z kolei zasinienie skóry może świadczyć o problemach z sercem. Bladość skóry lub jej nadmierne zaczerwienienie to kolejne symptomy, których nie można ignorować.
Rogowacenie ciemne
Rogowacenie ciemne to problem, którego najbardziej charakterystycznym objawem są brązowo-brunatne przebarwienia pojawiające się w rejonie pachwin i fałd skórnych. Problem ten często towarzyszy osobom otyłym, nie jest też rzadkością u osób walczących z cukrzycą. Niedoczynność tarczycy oraz zespół policystycznych jajników to kolejne przypadłości, w przypadku których tego typu problemy skórne mogą się pojawić. Rogowacenie skóry może się też okazać skutkiem przyjmowania niektórych leków (np. środków hormonalnych), może być też symptomem niektórych chorób nowotworowych.
Zbyt sucha skóra
Problemy związane ze zbyt suchą skórą często są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, jednak i one mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem. Warto pamiętać, że choć to czynniki zewnętrzne, kosmetyki i zbyt mała ilość wody wypijanej w ciągu dnia są głównymi sprawcami takich problemów, nadmierna suchość skóry może też okazać się symptomem pierwszych problemów związanych z pracą tarczycy.
Nasza skóra to ważny dla naszego wyglądu i zdrowia narząd, którego forma jest najlepszym odbiciem tego, co dzieje się w naszym organizmie. Nie ignorujmy zatem problemów związanych z wyglądem cery i stanem skóry, wręcz przeciwnie – niech objawy związane z jej formą staną się dla nas pretekstem do wykonania podstawowych badań. Kto wie – być może dzięki nim unikniemy poważnych problemów ze zdrowiem?